Close
Type at least 1 character to search
Back to top

Stakarts

ENDÜSTRİYEL TASARIM MESLEĞİNİN DOĞUŞU

  • Endüstriyel Tasarımın temelinde stüdyo derslerinin yeri vardır. Stüdyo derslerinde öğrenci ile öğretmen arasında karşılıklı bir etkileşim vardır. Tartışma vardır. Bilim tez üretilip çürütülerek ilerlemekteydi. Platon bilgi alışverişinin özgür ve ücretsiz olmasını savunuyordu. Bunu günümüzde mimarlık ve endüstriyel tasarım stüdyolarında deneyimlemekteyiz. Daha sonra bu akım platonizm olarak adlandırıldı ve stüdyo kültürünün temel taşı olarak sayıldı. Plato’nun bu anlayışı sayesinde öğrencileri yaratıcı ve entelektüel bir fikir yolunda ilerlediler. Roma İmparatorluğu eski Yunan devletlerine işgal ettikten sonra bu bilimsel eğitim anlayışı sekteye uğradı.

  • 15. Yüzyıldan itibaren Leonardo Da Vinci ortaya çıktı ve Resim sanatında çok önemli işler ortaya koydu onu Donatello, Rafael gibi sanatçılar takip etti. Leonardo Da Vinci “Resim yapmak sadece bir beceriden ibaret değildir resim yapma kabiliyeti derin ve manevi ifadelerin güçlü bir şekilde yansıtılmasını içerir.” demiştir Böylece resim sanatının sıradan bir olmaktan entelektüel bir uğraş seviyesine yükseltmiştir. Daha sonra Leonardo Da Vinci kendi akademisini kurdu öğrencilerine söz hakkı tanıyarak bilimsel ve entelektüel bir tartışma ortamı oluşturmuştur. Platonizm akademilerinde hümanist insanlar toplanmıştır. Resim sanatının yansıra fizik kimya tarih gibi dersler gösteriliyordu.

RAFFAELLO SANZİO

1483-1520

DONATELLO 

1386-1466

MİCHELANGELO

(1475-1564)

Ecole Des Beaux  Arts

1750

  • Akademi Royal de Armatür stüdyo tarzı eğitim vermiyordu. Tamamen akademik tarzda eğitim vermekteydi. Daha çok temel bilgiler yani binanın nasıl inşa edileceği öğretiliyordu. Ancak dış mimarisi ne yönelik çok bir bilgi verilmemekteydi. Daha sonra Paris’te devlet görevlileri bu endişeleri gidermek için daha entelektüel bir okul olan Ecole Des Beaux’u kurdular. Bu okulun farkı ise eski Rönesans tarzı olan stüdyo tarzında eğitim vermeseydi.

  • Thomas whildon ise kalıpçılık üzerine yoğunlaşmıştır ve aynı üründen yüzlerce çıkartmayı hedeflemiştir. Böylelikle endüstriyel tasarım mesleği doğmuştur

Thomas Whildon 1750

Wedgewood  Modelists

  • Joseph wright Eski Mısır eserlerini de yeniden yorumlatmıştır.

Post a Comment